Jak zarabiać na ropie naftowej

Jak zarabiać na ropie naftowej?

Prasóweczki

Jak zasługiwać na ropie naftowej? Z wielu miesięcy jesteśmy zasypywani wiedzami o szybko drożejącej ropie naftowej. Wielu przedsiębiorców dziwi się ile na obecnych wydarzeniach można zarobić także jako to w realizacji zrobić. A inwestować w ropę można bardzo łatwo. Właśnie w Polsce mamy kontakt do instrumentów ekonomicznych oraz urządzeń, dzięki którym wszystek z nas może w zaciszu domowego fotela korzystać ze kolei cen tego „czarnego złota”.
Dlaczego ludzie chcą mieć ropę naftową ?
Ropa jest towarem, bez jakiego nie może funkcjonować żadna gospodarka. To jeden z najbardziej wartościowych surowców strategicznych świata. Ceny ropy od ponad 10 lat rosną i z początkiem tego roku przekroczyły poziom 100 dolarów amerykańskich za baryłkę (1 baryłka to 159 litrów). Co bardzo, aktualnie, w miesiącu 2008, ropa kosztuje już 125 dolarów, podczas gdy dokładnie 10 lat temu, w miesiącu 1998, za baryłkę płacono marne 16$. Cena wzrosła czyli o niemal 800%.

Wzrost cen aż do 2006 roku był stosunkowo stabilny. W kolejnej połówce tegoż roku nastąpiła jednak znacząca obniżka ceny. Wartość ropy spadła z 78$ na 51$. Była to wprawdzie tylko chwila wytchnienia dla klientach. Od stycznia 2007 notowania bardzo szybko pną się w górę.

Czym tak handlują inwestorzy i spekulanci?
Na giełdach handluje się głównie kontraktami terminowymi na dwa sposoby ropy. Jednym z nich istnieje Brent, wydobywana na podstawach na Morzu Północnym, i nowa to West Texas Intermediate, wydobywana na Swym Wschodzie, jednak w dorosłej dawce rafinowana w Kształtach Zjednoczonych – stąd niezwykle atrakcyjna. Ta druga jest zazwyczaj o jakiś 1-2$ droższa. Do ostatniego wyboru dochodzi jeszcze olej opałowy czyli London Gas Oil.

Na jakiekolwiek rodzaje ropy wykonywane są kontrakty różnic kursowych (CFD), jakie możemy kupić oraz sprzedawać na rachunku w przedsiębiorstwie maklerskim. Jeżeli uważamy, że ceny ropy pójdą w głowę możemy kupić kontrakty CFD , jeżeli jednak trafimy do sądzie, że planuje się na zbytu korekta wtedy możemy kontrakty sprzedać. Dodatkowo, handlując kontraktami CFD korzystamy z dźwigni finansowej. Żeby kupić ropę o ceny np. 50.000 zł będziemy chcieli 3% depozytu zabezpieczającego czyli 1500 zł. Są ostatnie zatem transakcje dostępne dla dużego kręgu inwestorów.

Zobaczmy przykładową transakcję.

W dniu 2 kwietnia 2008 kontrakt CFD na ropę WTI kosztował 100 dolarów.

Inwestor kupuje dwa kontrakty po cenie 100 dolarów. Jeden kontrakt opiewa na 100 baryłek ropy zatem kupuje ropę o ceny 2*100*100 USD = 20.000 USD (około 44 tysięcy złotych).

Aby osiągnąć dwa kontrakty przedsiębiorca musi mieć na rachunku kwotę potrzebną na depozyt zabezpieczający w wysokości 3% czyli:

3%*20.000 USD = 600 USD (około1320 złotych).

Po miesiącu, w dniu 9 maja 2008, kontrakt CFD na ropę WTI kosztuje 125 dolarów.

Inwestor lokuje swoje prace sprzedając dwa kontrakty po cenie 125. Na rachunek gotówkowy wraca kwota z depozytu zabezpieczającego a łączna wartość sprzedaży wynosi:

2*100*125 USD = 25.000 USD (około 55.000 złotych).

Zysk inwestora wynosi zatem: 25.000 – 20.000 = 5.000 USD (około 11.000 złotych)

Gdzie założyć rachunek maklerski a ile pragnę liczyć pieniędzy?
Aby korzystać z określonych transakcji należy zacząć rachunek w zakładu maklerskim, który oferuje kontrakty CFD. Dzięki wejściu polski do Grupie Europejskiej jesteśmy duży asortyment brokerów z Londynu, których stawki prowizji przylegają do najmniejszych na świecie. Biura maklerskie mogą postępować w Polsce za pośrednictwem swoich agentów inwestycyjnych (prowadzonych przez KNF) dzięki czemu wszystkie sprawy powiązane z zadaniem oraz realizowaniem rachunku załatwimy w języku polskim nie tocząc się z domu czy naszego biura.

Konta na układy CFD mogą być przewożone w nowych walutach (min. złotówkach, euro, dolarach, funtach, frankach) a minimalna kwota do otwarcia rachunku np. w EFIX Polska to 1.500 funtów albo jej równowartość. Zakładając konto będziemy mogli korzystać z kontraktów na ropę Brent, WTI oraz London Gas Oil a także tysięcy innych instrumentów (indeksów, akcji, walut, metali, obligacji). Wszystko na indywidualnym rachunku inwestycyjnym stosowanym przez internet z wolnego mieszkania na podłodze.

Kupować czy sprzedawać?
Według dobrych opinii analityków ceny ropy będą były. Ciągle występuje na nią popyt, w skalę jak podnoszą się światowe parki samochodowe. Obecnie w Kształtach Połączonych jest 250 milionów pojazdów, i w Chinach zaledwie 37 milionów. Nietrudno sobie wyobrazić, do czego chodzi chiński park samochodowy. Chińskie zużycie ropy podwoiło się pomiędzy latami 1994 i 2003, i znowu się podwoi do roku 2010. Międzynarodowa Agencja Energii przewiduje, iż w roku 2010 Chiny staną się największym światowym konsumentem energii. Należy również myśleć o dynamicznie podejmujących się Indiach.

Potencjał wydobywczy ropy w krajach członkowskich Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) jest obecnie niemalże wyczerpany. Nie forma wciąż zwiększać wydobycia, mimo rosnącego zapotrzebowania. By ceny zachowywały się na stabilnym poziomie konieczne byłoby „pojawianie się” co kilka lat kolejnej Arabii Saudyjskiej ze swoimi złożami.

„Ceny ropy będą nadal być, gdyż firmy naftowe zbyt kilku inwestowały w realizację oraz infrastrukturę, by potrafiły sobie poradzić z większym popytem” – uważa finansowy guru Alan Greenspan, były stary FED.

Wszystko to natomiast prognozy wielkich banków inwestycyjnych sugerują dalszy rozwój cen ropy naftowej. Bank Goldman Sachs zakłada wzrost cen do ponad 140$ za baryłkę teraz w kolejnej połówce 2008 roku. Głośno twierdzi również, że notowania uzyskają w ciągu kilkorgu lat 200$.

Istnieje wyjątkowo druga strona medalu. Drzewa nie są do nieba a spadające kamienie otwierają się w efekcie od ziemi. Na bardzo płynnym rynku możemy więc oczekiwać również korekt i mocnych spadków. Inwestorzy, którzy znajdują, że przychodzi czas odwrócenia mogą użyć kontrakty CFD do spekulacje na stoki.

Ropa naftowa toż niezwykle prosty towar i jej zmiany polecane są przez miliony inwestorów na świecie. Dzięki współczesnym metodom oraz wzrostowi rynków finansowych możemy również dzisiaj w Polsce zawierać sprzedaże na takich samych warunkach jak inwestorzy z Londynu, Tokio czy Nowego Jorku. Warto z tego kosztować.

Zobacz również Oil Profit

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments