Czy można cofnąć przelew bankowy?

Czy można cofnąć przelew bankowy?

Prasóweczki

Czy można cofnąć przelew bankowy? Dzięki bankowym usługom internetowym możemy wysyłać przelewy z domu. Samodzielne zlecanie operacji musi jednak dużej dokładności. Czasem nawet przy skrupulatnym przepisywaniu podamy złe dane, kwotę lub numer konta. Co spowodować, gdy zorientujemy się, że zatwierdziliśmy błędne zlecenie? Czy można cofnąć przelew? Jak odzyskać pieniądze przesłane na złe konto?

 

Błędny przelew – które są konsekwencje?

Często prowadzimy wiele przelewów naraz natomiast w pośpiechu, by pieniądze szybko dotarły do oczekujących. Wówczas łatwo o pomyłkę. Potrafią to być niepoprawne dane adresata, za wysoka kwota przelewu lub źle przepisany numer konta. Wszystka z pomyłek wymaga innego działania dodatkowo potrafi wywoływać za sobą nowe konsekwencje:

Błędne dane kliencie

Wpisanie niepoprawnego imienia, literówka w imieniu, czy błędny adres odbiorcy przelewu to kilka szkodliwe pomyłki, które możemy spowodować. Banki weryfikują zlecenia wyłącznie po numerze konta, więc przelew a oczywiście zostanie wysłany do uczciwej osoby (oczywiście, jeżeli nie było pomyłki w rozmiarze konta).

Jedynym przypadkiem są nowo powstałe rachunki. Kiedy przeprowadza się nowe konto a wybiera zasilić je artykułem z dotychczasowego, należy dokładnie wpisać dane. Jeśli dodatek nie będzie się zgadzać, bank może skończyć przelew.

Za duża kwota przelewu

Czasem dodatkowe zero lub źle postawiony przecinek sprawia, że wysyłamy komuś sumę dziesięciokrotnie większą od zamierzonej (zamiast 500 zł możesz przesłać 5000 zł). W ostatnim przykładzie problem stoi się wiele bardziej intensywny. Bank nie odpowiada za pomyłki klientów w współczesnej rzeczy dodatkowo pewno nie zechcieć anulować zatwierdzonego przelewu. W ostatnim wypadku można tylko skontaktować się z odbiorcą i poprosić o zwrot różnicy w sumach.

Oczywiście, jeśli zatwierdzona odpowiedź będzie większa niż środki otwarte na twoim rachunku, przelew nie zostanie zrealizowany. W przypadku za długich przelewów z datą przyszłą ważna w trybie natychmiastowym wybrać pieniądze z konta (tak żeby dostępna odpowiedź była prostsza od zleconej). Wówczas uniknie się realizacji zlecenia.

Zły numer konta bankowego

Błędny numer konta to najogromniejszy problem. Oczywiście systemy bankowe są tak zrobione, by eliminować najczęstsze pomyłki. Jeśli wpisze się za niewielki lub zbyt długi czas cyfr, okienko z listem powiadomi o braku, lub przelew nie jest wykonany i człowiek z banku zetknie się z jego zleceniodawcą.

Błąd w organizacje cyfr lub niskie ich wpisanie to teraz zdecydowanie nowa sprawa. Pół biedy, jeśli zlecimy dowód na zakończone konto. Bank go nie zrealizuje lub wręczy transfer w procesie kilku dni codziennych (czas oczekiwania może dzielić się w relacje od regulaminu, w niektórych bankach jest ledwie dzień, w innych nawet ponad tydzień). Jeżeli jednak błędny numer jest zdolny, to pieniądze trafią na cudzy rachunek. Systemy bankowe weryfikują tylko numery, a nawet jeżeli dane adresata wpiszesz poprawnie, a czas liczb nie będzie się zgadzał, to pieniądze otrzyma inna osoba.

Cofnięcie przelewu – co czynić?

Popełniliśmy błąd w rozmiarze konta. Co teraz? Do kogo należy się zwrócić? W relacje od banku możemy sprawić:

anulowanie samodzielne z okresu bankowości internetowej – łatwe w kilkorgu bankach. Zwykle dotyczy wyłącznie przelewów z datą przyszłą;
anulowanie przez infolinię – anulacja przez związek z specjalistą. Nie ciągle jest możliwa (szukaj danych w przepisie banku), czasem zostaniesz odesłany do oddziału;
anulowanie w dziale – osobiste podpisanie odwołania transakcji.

Anulowanie przelewu – kiedy jest możliwe, a jak nie?

To, czy można cofnąć zlecony przelew, zależy od dwóch czynników:

regulaminu banku

Bank prawdopodobnie nie pogodzić się na cofnięcie przelewu, gdy w przepisie jest przedmiot, że firma nie anuluje działań z datą bieżącą. Większość banków nie robi kłopotów z anulacją, jeśli przelew ma odroczoną datę płatności, nie jest to zawsze regułą (znów zależy tylko od regulaminu).

czasu, jaki upłynął od złożenia przelewu

Dodaje się te duża reakcja. Wykryliśmy pomyłkę – od razu umówmy się z bankiem odpowiadającym za konto, z którego wysłaliśmy pieniądze. Jeśli umowa nie została także zrealizowana (można się tego dowiedzieć, sprawdzając sesje Elixir banku, czyli tabele sesji przychodzących i kończących), można ją otworzyć. Jednak jeśli pieniądze poszły obecnie na czyjeś konto, z poziomu naszego banku nie będzie się już dało nic zrobić.

Przelew na krótkie konto – jak odzyskać pieniądze a lub toż w zespole możliwe?

Gdy pieniądze zostały już przelane na konto błędnego adresata, nie posiadamy prawa do reklamacji w banku. To my popełniliśmy błąd, nie instytucja. Oczywiście bank może zaoferować usługa w odzyskaniu pieniędzy i skontaktować się z bankiem, do którego poszedł przelew. Jest to zawsze tylko dobra decyzja, nie obowiązek. Na mierze zapisu Sądu Największego z grudnia 2008 roku, bank jest cel wykonać zlecenie dobre z przeznaczonym przeznaczeniem i zasadami współżycia społecznego. Co oznacza, że do jego zadań nie należy odzyskanie błędnie zaadresowanych przez nas pieniędzy.

Jeśli bank pogodzi się pomóc, może przesłać do przypadkowego odbiorcy wezwanie do zapłaty na mierze zasad kodeksu cywilnego, który mówi, że „każdy, kto bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem drugiej osoby, jest odpowiedzialny do wydania korzyści w naturze, a jeżeli to złe, do obrotu wartości”. Dla przypadkowo obdarowanego świadczy to cel zwrotu pieniędzy (w końcu było to bezpodstawne wzbogacenie się).

Wezwanie do oddania wpłaty powinno mieć kwotę podlegającą zwrotowi, termin odesłania ilości i numer rachunku osoby, jaka zamierza odebrać swój majątek. Tak nie jest gwarancji, że po wysłaniu wezwania odzyskamy swoje pieniądze. Jeśli osoba, która otrzymała błędny przelew, otwiera się od zwrotu, można szybko tylko zgłosić rzecz do sądu. W trakcie postępowania bank nie istnieje przecież ścianą również nie ponosi żadnej odpowiedzialności.

Ile kosztuje cofnięcie przelewu?

Pomyłka może nas dużo kosztować, nawet jeżeli przelew uda się anulować jeszcze przed wysłaniem do błędnego adresata. Bank za udzieloną pomoc może uzyskać opłatę. Dodatkowa forma jest stosowana tylko z przyczyny osoby, która błędnie wpisała informacje oraz musi zaangażowania pracowników instytucji. W relacje od banku za anulację zapłacimy od 20 do 30 zł. Tak są banki, które anulują przelewy za darmo, wszystko zależy ale od podpisanego przez klienta regulaminu.

Jeżeli bank podejmie się uwag w odzyskaniu już przelanych pieniędzy, policzy nam też więcej. W relacje od firm potrafi żyć zatem suma od 60 do 120 zł.

Artykuł powstał dzięki serwisowi pożyczki na zasiłki

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments